Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Pomoc dla obywateli Ukrainy

Data: 01.03.2022 r., godz. 13.00   1035
Ważne informacje
Informacje dla obywateli Ukrainy w związku z otrzymaniem pomocy na terenie Polski można uzyskać pod adresem: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina.


Pomoc dla obywateli Ukrainy

Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował specjalną stronę internetową oraz infolinię dedykowaną osobom potrzebującym pomocy. Szczegółowe informacje o legalizacji pobytu są dostępne na stronie www.ua.gov.pl

Aby uzyskać informacje w zakresie m.in.: punktów recepcyjnych czy ogólnych warunków i zasad wjazdu i pobytu w Polsce można też zadzwonić pod ogólnopolski numer: +48 47 721 75 75.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił całodobową infolinię pod numerem 987, obsługiwaną również w języku ukraińskim.

Ogólnopolskie informacje dla obywateli Ukrainy dostępne są na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Pomoc dla obywateli Ukrainy ulotka w języku polskim
Pomoc dla obywateli Ukrainy ulotka w języku ukraińskim

Pomoc w znalezieniu pracy

Ulotka Rady dla obywateli Ukrainy zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w Polsce po polsku
Ulotka Rady dla obywateli Ukrainy zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w Polsce po polsku część 2

Ulotka Rady dla obywateli Ukrainy zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w Polsce po ukraińsku
Ulotka Rady dla obywateli Ukrainy zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w Polsce po ukraińsku

Pliki do pobrania:
(plik .pdf)
(plik .pdf)
(plik .pdf)
(plik .pdf)


Informacje medyczne

Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej" - informuje NFZ.

Jednocześnie uzupełniając, że dotyczy to osób, które posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające ich legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Pliki do pobrania:
(plik .pdf)
(plik .pdf)

Informacje dla rodziców

Informacje dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki:

Szczegółowe informacje dotyczące zapisywania uczniów z Ukrainy do szkół ponadpodstawowych w Powiecie Grodziskim udzielane są pod numerem telefonu: (22) 300 85 73.

Bezpłatna pomoc prawna

Bezpłatna pomoc prawna dla ofiar wojny na Ukrainie - plakat

Pliki do pobrania:
(plik .pdf)

Grupa wsparcia dla rodziców z Ukrainy

Plakat Grupa wsparcia dla rodziców z Ukrainy


OFERTA PRACY:

Starostwo Powiatu Grodziskiego poszukuje osoby zainteresowanej pracą na stanowisku Pomoc Nauczyciela.


Obowiązki: opieka nad młodzieżą z Ukrainy w oddziale przygotowawczym w szkole, tłumaczenie z języka polskiego na język ukraiński, współpraca z nauczycielami uczącymi w oddziale. 


Wymagania: osoba mówiąca bardzo dobrze w języku ukraińskim i polskim, mile widziane doświadczenie w pracy w szkole lub z młodzieżą.


Oferujemy umowę o pracę.  Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie cv na adres mailowy: m.mizerska@powiat-grodziski.pl, tel: 22 300 85 25. 


Bezpłatna pomoc psychologiczna i informacyjna dla uchodźców z Ukrainy i osób im pomagających. HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl zaprasza do korzystania z pomocy 

Bezpłatna pomoc psychologiczna i informacyjna dla uchodźców z Ukrainy i osób im pomagających - Plakat w języku polskim

Bezpłatna pomoc psychologiczna i informacyjna dla uchodźców z Ukrainy i osób im pomagających - Plakat w języku ukraińskim

Osoby uciekające przed wojną w Ukrainie oraz osoby im pomagające – np. wolontariusze i osoby goszczące uchodźców – mogą liczyć na bezpłatną pomoc. Portal GrupaWsparcia.pl wraz z Fundacją ADRA Polska i Polskim Towarzystwem Logoterapii i Noo-Psychosomatyki (PTLiNPS) uruchomił HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl – platformę z całodobowym czatem oraz telefonem wsparcia, na których można uzyskać wsparcie psychologiczne i informacyjne. Pomoc dostępna jest w języku ukraińskim, polskim i angielskim.


W serwisie HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl można uzyskać następującą pomoc:


  • Pierwszą pomoc psychologiczną
  • Wsparcie psychospołeczne
  • Podstawowe porady dotyczące sytuacji prawnej dla osób lub rodzin
  • Informacje dotyczące bezpiecznego zakwaterowania

Jak to działa?


HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl oferuje dwa rodzaje pomocy: telefon wsparcia i czat. Z telefonu wsparcia, który odbierają cztery psychoterapeutki mówiące w języku ukraińskim i polskim, można skorzystać w godzinach podanych na stronie: https://helpukraine.grupawsparcia.pl/meet-us.
Z kolei czat dostępny jest całodobowo. Można w każdej chwili zadać pytanie lub podzielić się swoim przeżyciem i poczekać na odpowiedź od naszego specjalisty Dzięki automatycznemu tłumaczeniu czat pozwala na udzielanie wsparcia przez osoby nieznające języka ukraińskiego – tłumaczy dr Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska, organizującej inicjatywę.


Szczególnym zainteresowaniem cieszy się pomoc psychologiczna. Oprócz ogólnych wyzwań adaptacyjnych związanych ze znalezieniem się w nowej sytuacji, w obcym kraju oraz brakiem znajomości języka, każda z osób została indywidualnie
dotknięta tragedią wojny, m.in. poprzez śmierć bliskiej osoby, separację, utratę mieszkania lub pracy.
– wyjaśnia pochodząca z Ukrainy psychoterapeutka Roksana Korulczyk, członkini zespołu świadczącego bezpłatna pomoc psychologiczną i informacyjną na HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl.


Zespół platformy zachęca też do sięgania po wsparcie osoby, które, nierzadko z ogromnym poświęceniem i wysiłkiem, pomagają uchodźcom, mierząc się na skutek tego z różnorodnymi obciążeniami. Zapraszamy wszystkie takie osoby potrzebujące pomocy czy chcące zadbać o swoją formę psychiczną w tym wyjątkowym czasie – podsumowuje psychoterapeutka z HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl.


Bezpośredni kontakt telefoniczny do psycholożek z HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl:


Roksana Korulczyk (j. polski, j. ukraiński) tel. +48 536 525 155


Kateryna Volkova (j. ukraiński, j. angielski) tel. +48 536 595 450


Alyona Kozak (j. ukraiński) tel. +48 536 585 250


Yulia Kozhemyakina (j. ukraiński) tel. +48 535 575 855


***


Więcej o GrupaWsparcia.pl i Fundacji ADRA Polska


GrupaWsparcia.pl– powstała w 2018 roku innowacyjna platforma wsparcia emocjonalnego i psychologicznego za pośrednictwem internetu, która wspiera aktywnie prawie 18 tys. użytkowników. W 2019 roku portal zdobył pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy startup roku, organizowanym przez Total Polska. W 2020 roku w ramach dofinansowania ze środków Funduszu Solidarności Międzynarodowej zespół portalu utworzył platformę online w języku rosyjskim jako wsparcie dla emigrantów i emigrantek z Białorusi. Od 2021 roku GrupaWsparcia.pl działa też za pośrednictwem aplikacji mobilnej oraz oferuje listę miejsc wsparcia dla emigrantów i emigrantek z Białorusi. W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę uruchomiono HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl, platformę wsparcia dla uchodźczyń i uchodźców wojennych z Ukrainy oraz pomagających im Polaków, oferującą całodobowy czat i specjalistyczną pomoc telefoniczną. GrupaWsparcia.pl jest częścią Fundacji ADRA Polska.


Fundacja ADRA Polska – powstała w 2009 roku dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest polskim oddziałem międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. Międzynarodowy charakter organizacji pozwala jej działać szybko i efektywnie. Fundacja od pierwszego dnia wojny w Ukrainie wspiera ofiary, organizując transporty humanitarne i zakupując potrzebne materiały oraz busy do rozwożenia pomocy humanitarnej w Ukrainie. ADRA Polska posiada również 50 punktów pomocy uchodźcom zlokalizowanych w całej Polsce, w których mieszkańcy Ukrainy mogą znaleźć schronienie po przekroczeniu granicy polskiej. Więcej informacji na stronie: www.adra.pl


Więcej informacji o HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl: tel. 536 525 155


Informacje dla mediów: tel. 536 545 151

Pliki do pobrania: